Gallerier i Nord-Norge

Det er den storslåtte naturen som lokker turister flest til Nord-Norge, men stadig flere besøkende får også øynene opp for regionens påfallende store utvalg av gallerier og kunstutstillinger.

Tradisjonelt har kunst hatt en sterk tilknytning til urbane strøk, men i Nord-Norge kan du finne tankevekkende og imponerende statuer og skulpturer mellom tang og tare i fjæresteinene, på forblåste skjær og helt ute i havgapet. Dette løfter også opplevelsen av den åndelige opplevelsen; følelsen av ramsalt kultur forsterkes gjerne utenfor komforten til et klassisk galleri.

Den nordlige delen av landet er helt unik. Lyset er alltid i endring; en krystallklar sommerdag kan forvandles til et inferno av vind og regn på et blunk. Samtidig kan den mørkeste vinternatt uten forvarsel gli over i et fargeshow i regi av nordlysets magi. Bli med en på en roadtrip inn i kunstens verden blant fiskevær og fjell, ytterst på vidda og innerst i fjordarmene, fra sør til nord, hvor lenken mellom det åndelige og det geografiske er ekstremt sterk. Kunsten er ofte inspirert av naturen, og naturen bidrar gjerne til å forsterke den kunstneriske opplevelsen.

Få steder er dette like åpenbart som Skulpturlandskap Nordland, som består av en rekke skulpturer i naturlige omgivelser over hele fylket. Her er det harmonien mellom kunstverket og landskap som skaper inntrykk; internasjonalt anerkjente kunstnere som Tony Cragg, Kjell Erik Killi Olsen og Markus Raetz er noen av artistene som har latt seg inspirere av fjell og fjord og skapt kunst til ettertanke.

Skulpturlandskap Nordland har et bredt kunstnerisk uttrykk inspirert av ideen til den amerikanske skulptøren Robert Smithson sin visjon om «stedspesifikk skulptur» – altså at det gjelder å ta hensyn til konteksten kunstverket står i for å forstå helheten. Dette er ikke en isolert opplevelse; i Nord-Norge henger alt sammen. Flere av de 34 skulpturene i fylket endrer dessuten utseendet til stadighet, som «Havmannen» av Antony Gormley. Den 10 meter høye granittmannen står i Ranfjorden ved Mo i Rana, og når det er høyvann skvulper bølgene helt opp mot lårene hans.

Kunst og kultur handler også om historie. Galleri Stokland i Mosjøen er et sjarmerende sted fullt av fargerik energi og lokal kreativitet i et gammelt trehus fra 1852. Huset ligger i den vakre Sjøgata, som består av et hundretalls hus fra 1800-tallet. Dette er den største samlingen av bevarte trehus i Nord-Norge – for øvrig bare et par steinkast fra historiske Fru Haugans, et av Nord-Norges eldste og mest ærverdige overnattingssteder. Galleri Stokland drives av den lokale kunstneren Kristi Stokland. Hun har sans for farger og detaljer, og har fast utstilling med et allsidig utvalg av bilder. I tillegg kan du oppleve andre spennende utstillinger i galleriet og gavebutikken, som blant annet har en fast utstilling av glasskunst signert Mosjøens egen Julian Finne, glassblåser ved Blåst i Tromsø.

Vi følger E6 nordover. På 66° 33′ N krysser vi Polarsirkelen, og like ved veien ligger det særegne Polarsirkelsenteret – bygget for å tilpasses naturen i denne stadig mer værharde delen av Norge. Et par mil lenger nord er Adde Zetterquist Kunstgalleri neste post på vår kulturelle lysløype. Her er det livet og kunsten til Per Adde og Kajsa Zetterquist som er i fokus. Per Adde (1926-202) og Kajsa Zetterquist (1936-) kom opprinnelig fra Sverige, og etablerte seg her i Saltdalen på 60-tallet. De bygde opp sine hjem og atelier i en avsidesliggende del av landsdelen, hvor de fant inspirasjon i de naturskjønne omgivelsene. I tillegg har begge engasjert seg i kampen for den samiske befolkningens rettigheter, naturvern og kunstpolitikk.

Adde Zetterquist Kunstgalleri er en harmonisk bygning, og formålet er passende nok å formidle kunstparets engasjement for å beskytte både natur og kultur. Siden åpningen i 2013 har gjestegalleriet invitert til regelmessige utskiftende utstillinger av andre artister, og hvert år skal den første gjesteutstillingen ha samisk tema – et lite nikk til beliggenheten midt i reindriftsområdet på Saltfjellet og kunstnernes vilje til å fremme denne kulturen.

Det var nok mange som stusset da Bodø ble valgt ut til «European Capital of Culture» i 2024. Hva hadde egentlig denne forblåste, lille byen ute ved storhavet å stille opp med i internasjonal sammenheng? Ganske mye, skulle det vise seg. Midt mellom bratte fjell og det åpne havet i vest har Nordlands metropol alltid vært et knutepunkt for handel og reiser. Kulturarven er ikke noe som har blomstret over natta. Den er forankret i alt fra samiske tradisjoner til historiske handelssteder og sjøfart – alt synlig i bybildet.

Nytt kunstmuseum i Nordland!

NordNorsk KunstMuseum Bodø åpnet 25. februar 2025, i den flunkende nye avdelingen i den gamle Sparebankbygningen i Bodø, og høsten 2025 var det en større separatutstilling med verk av «Gentlemannen fra Vågøya». Adelsteen Nordmanns er representert i museer, gallerier og samlinger i Europa, USA og Canada. Du kan i dag oppleve kunstsamlingen til Adelsteen Normann Stiftelsen på veggene på Haalogatun. Samlingen består nå av 50 malerier og 23 blyantskisser.

Kunstformidlingsprosjektet NorlandiART fra 2016 viser historier fra og om regionen sett gjennom kunstneres øyne på ulike steder i sentrum. Som et moderne motstykke har internasjonal gatekunst fått en naturlig plass på gamle husvegger og fasader. Urbane kunstuttrykk med fasader som lerret gir en ekstra dimensjon i en by som Bodø, og det var særlig i kjølvannet av gatekunstfestivalen UpNorth i 2016 at sentrum virkelig fikk nye farger. Mens noen av kunstverkene har forsvunnet gjennom byutvikling, er flere fortsatt synlig – deriblant den mektige «After school» signert Rustam Obic i Kongensgate og «Malstrøm» (inspirert av Saltstraumen) i Moloveien av David de la Mano.

For mer konvensjonell kunst er et besøk til Galleri Bodøgaard et must. Nord-Norges største private kunstsamlinger ligger like utenfor sentrum. Arven etter den lokale billedkunstneren Oscar Bodøgaard står sentralt. Her er både lyset og landskapet i bildene lett gjenkjennelig; kunstneren hentet særlig inspirasjon av de nærliggende og majestetiske Børvasstindan.

Det er ikke langt fra Bodø til Kjerringøy, og en utflukt til det naturskjønne stedet med ferjeforbindelse til fastlandet føles som en reise til 1800-tallet. Et besøk på Kjerringøy handelssted er en obligatorisk del av historietimen; dette gir et innblikk i kystkulturens relevans for både verdiskapning og regional utvikling. I besøkssenteret til handelsstedet henger blant flere verker av nordlandspatriot Karl Erik Harr. For et enda dypere innblikk i en kunstner som virkelig har latt seg fascinere av landsdelen, er det bare å spasere den korte veien bort til Karl Erik Harr museet, som åpnet i 2019. Her finner du en rekke av Harr sine nydelige motiver fra Kjerringøy, men også andre steder i Nord-Norge – forent i tema som sjø og fiske i både lys og mørke. Like ved ligger også Galleri Zahlfjøsen.

Tranøy er forskjellig fra alt annet. Her ytterst på Hamarøy bor det knappe 60 innbyggere. Her finner du to nostalgisk hotell som heter Villa Tranen og Bank Paa, her er tre kunstgallerier, Tranøy fyr, Hvalskuten “Svolværingen”, Landhandel, utsikt til Vestfjorden og Lofotveggen og en privat etablert skulpturpark med 18 installasjoner av ulik og unik art; signaturer som for eksempel Harald Bodøgaard, Elmgren&Dragseth, Annelise Josefsen og Calina Pandele Yttredal for å nevne noen. For å ikke glemme de tre «Kystkvinner» i steingods av Ingun Dahlin som står hos Tranøy Galleri. Et av Norges mest fotograferte motiv.

Det er ikke bare norske kunstnere som har funnet inspirasjon i Nord-Norges stadig skiftende natur og lys. Særlig Lofoten har blitt et attraktivt sted også for internasjonal kunst. Du finner en komplett oversikt over gallerier hos Visit Lofoten. Vi fortsetter vår reise videre i Lofoten, med anbefalingene fra skribent Runar Larsen hos reisemagasinet Vagabond Reiselyst:

Henningsvær kan til og med skilte med et av landets fremste museer for samtidskunst – lokalisert i en gammel kaviarfabrikk! Venke Hoff har forvandlet et slitent og nedlagt fabrikklokale til en arena for samtidskunst og galleri av internasjonalt kaliber, nå kjent som KaviarFactory. Dørhåndtakene inn til den hvite, firkantede murbygningen er laget av Bjarne Melgård, og på veggene blir det utstilt kunst laget av noen av verdens mest anerkjente samtidskunstnere. Den innflytelsesrike samtidskunstneren Ai Weiwei har vært blant utstillerne i KaviarFactory.

I 2018 hadde dessuten Yoko Ono en lysinstallasjon i Henningsvær fyr, som Venke Hoff også eier. Det er ingen tvil om at stedet har en unik tiltrekningskraft. Utsikten fra galleriet er helt spesiell. Gjennom de store vinduene ser du rett ut mot Vestfjorden der fisketrålere putrer forbi. Dette er Lofoten i et nøtteskall.
Men du har mer spennende kultur i vente i Henningsvær, som beskrives som en «Arktisk versjon av Venezia». Galleri Lofoten er en skattkiste fylt av historie og malerier fra den gylne tiden her oppe i det høye nord på tampen av 1800-tallet. Historien sitter ikke bare i veggene; den presenteres også gjennom fargerike bilder som viser selve kjernen av nordnorsk kystkultur fra selve storhetstiden til fiskeværene, med liv og røre på land og vann.

Det er også maritime temaer som kjennetegner stilen til Kaare Espolin Johanson, men maleriene på Galleri Espolin i Kabelvåg har et mer dramatisk uttrykk. Her er det slit, storm og uvær som går igjen – gjerne i mørkere farger, ladet med dramatikk og representert i en rekke kunstverk som spenner fra tidlige verk til hans død i 1994. Havet gir, og havet tar – sånn har det alltid vært for folket som har bodd langs kysten. Kunstneren hadde selv islandske aner, og galleriet i Kabelvåg er designet med tydelig inspirasjon fra islandsk byggekunst.

Svolvær er kjent som «Lofotens hovedstad» og er et naturlig utgangspunkt for å utforske denne øygruppen. Herfra er det populært å reise på båttur til den trange fjordarmen Trollfjorden, hvor fjellene reiser seg nesten loddrett opp av fjorden, mens og havørna svever over himmelen. Dette var også åsted for en historisk kamp mellom fiskerne og rederstanden i mars 1890, siden foreviget som Trollfjordslaget. Kort oppsummert handlet konflikten om småbåtfiskernes motstand mot moderne fangstmetoder og dampskip, som var dominert av kjøpmenn og redere fra regioner lenger sør i Norge. Resultatet ble noe av en symbolsk heltehistorie om fiskerne mot rederstanden og lokal identitetsbygger, fantastisk illustrert i kunstverket «Trollfjordslaget» av Gunnar Berg (1863-1893). Dette maleriet er utstilt på Galleri Gunnar Berg på Svinøya i hjertet av Svolvær, som også har 70 andre oljemalerier og skisser signert den lokale kunstneren. Berg var også en ivrig fotograf, og flere av hans bilder (og kameraet han benyttet) er en del av utstillingen.

Svolvær er liten i størrelse, men stor på innhold. Selv om fjellet og fjorden lokker, er det ingen grunn til å haste videre. Galleri Dagfinn Bakke er en hyllest til kunstner Dagfinn Bakke, kjent for å fange essensen av landskap og lynne på en bemerkelsesverdig måte. Han var både avistegner og maler, og galleriet er fullt av eksempler fra hans allsidige karriere. Galleriet huser også alt fra skulpturer til grafikk signert et stort utvalg øvrige kunstnere.

I Stamund lengst sør på Vestvågøy er Galleri 2 et kreativt fristed. Kunstnerparet Scott Thoe og Vebjørg Hagene Thoe er mer enn et galleri; det beskrives som intet mindre enn «en portal til verdener utenfor vår rekkevidde, der essensens av universet vårt og mysteriene i verdensrommet vever seg sammen med menneskelig kreativitet». Mens kunsten er en tydelig hyllest til Lofoten, skal den også ta deg til steder du aldri har forestilt deg, hvor himmel møter hav, romfart møter dyreliv og kunsten fungerer som brobygger mellom verdener. Da passer det bra at Vebjørg og Scott har et stort internasjonalt nettverk av kunstnere som ofte tar med sine verker til Lofoten.

Nasjonal turistveg Andøya går på yttersiden av det spennende kystlandskapet på Andøya. Her er det mye som forsøker å stjele oppmerksomheten både på land og vann, men kunstinteresserte bør merke seg Atlier Nøss på gården hvor kunstner Gunnar Tollefsen ble født. Den ombygde låven har vært kunstnerdrevet galleri i snart 20 år, og har et stort utvalg av malerier, skulpturer, foto og kunstferdige suvenirer. Kunst og kos går hånd i hånd, og på Galleri Uver og Betty´s tesalong i Hadsel et stykke lenger nord er den kombinasjonen virkelig perfeksjonert. Te, kaker og kunst. Det er suksessoppskriften til venninnene Elisabeth Fauske og Siv Johansen som driver det litt utradisjonelle stedet på yttersida av Hadsel, ved inngangen til Teigandalen.

Fjellene står spisse og havet dundrer mot fjæra her i Vesterålen. Hele det gamle trehuset er et galleri der hvert rom byr på nye inntrykk. Veggene i det gamle trehuset er dekorert med skjør og fargerik glasskunst – noen i store trerammer, andre organisert som uroer. Hyllene er fylt med små, vakre glassgjenstander, figurer og ikke minst hjerter. At stedet også er tesalong og bakeri passer usedvanlig godt.

Narvik er et av stedene i Nordland som gir sterkere assosiasjoner til historie enn natur, og Narvik Krigsmuseum er en tankevekkende historietime. Under 2. verdenskrig hadde Narvik en strategisk viktig rolle. Den isfrie havna ble brukt til å frakte svensk jernmalm som tyskerne brukte i sin våpenproduksjon, og byen var okkupert fra 1940 og fram til frigjøringen Men her hvor Norge er på sitt smaleste og krigshistorien en av de viktigste attraksjonene, finnes små og sjarmerende kulturperler – som Galleri My. Det lille lokalet i Kongensgate selger alt fra litografier og akvareller til glasskunst og keramikk. Det har i tillegg et komplett rammeverksted, perfekt dersom du har et bilde som fortjener å havne på veggen.

I Harstad har Galleri Nord-Norge opptil et dusin utstillinger hvert år, med et bredt utvalg av kunstformer. Selv om innholdet er spennende nok, er også arkitekturen en attraksjon. Galleriet holder til i byens gamle svømmehall, tegnet av Jan Inge Hovig – som kanskje er mest er kjent for å ha tegnet Ishavskatedralen i Tromsø. På motsatt side av Hinnøya er Trastad Samlinger, en attraksjon du neppe har sett maken til. Trastad Samlinger – Nasjonalt Senter for Outsider Art – er et kulturhistorisk museum i paviljong 7 på det som tidligere var Nord-Norges Åndssvakehjem. Her kan de besøkende oppleve en autentisk bo- og pleieavdeling anno 1966. Trastad Gård ble nedlagt i 1991, men siden 1996 har Paviljong 7 ved den tidligere institusjonen huset museet Trastad Samlinger. Her formidles historien til institusjonen og museet ivaretar og viser en stor samling kunst laget av tidligere beboere. En annerledes utstilling til ettertanke.

Tromsø er verdensbyen i Troms, og «Nordens Paris» har også et høyt nivå på både kunst og kultur. Her får du alt fra fotografier, kort og gaveartikler av lokale kunstnere i Galleri Nord, til storstuen Nord-Norsk Kunstmuseum som ønsker å gi nye perspektiv på livet i nord gjennom varierte utstillinger. Nord-Norsk Kunstmuseum løfter særlig nordlig og samisk samtidskunst og håndverk fram i lyset. Tromsø er en kompakt by med mye godt, både i form av kultur, smaker og natur – støpt i historien, men alltid med blikket mot framtiden. Tromsø Kunstforening – Romssa Dáiddasiida er et godt eksempel. Dette er den ledende arenaen for ny og eksperimentell samtidskunst i regionen, hvor det er fokus på kunst med lokale røtter kombinert med både internasjonalt etablerte og nye kunstneriske praksiser.

Dette innovative blikket på kunst og kultur er også en stor del av suksessformelen til Samisk Senter for Samtidskunst i Karasjok. SÁMI DÁIDDAGUOVDDÁŠ regnes som landets ledende arena for å se hva som skjer i samisk kunst, og her er det alltid noe nytt å oppleve. Kunstsenteret holder til i et tidligere industrilokale i utkanten av Karasjok. Kunsten spenner bredt; her finnes både modernistiske tolkninger og tradisjonelt samisk håndverk – i tillegg til en dialog mellom det samiske uttrykket og annen samtidskunst fra øvrige steder i verden.


Vi fortsetter på sporet av samene over Finnmarksvidda. Som et smykkeskrin for tradisjonelt samesølv og moderne sølvdesign, er det kanskje passende at Juhls Silver Gallery i Kautokeino er godt gjemt i naturen. Livsverket til det dansk-tyske paret Frank og Regine Juhl handler om både samehistorie og sølv som kunst, og er en kombinasjon av historisk galleri og sølvsmie midt på vidda – nok et eksempel på at lokale skikker og kultur har bergtatt kreative tilflyttere.

For det er noe spesielt i lufta i Nord-Norge, enten du ruller i bølgene ombord i en båt ute på storhavet, klatrer til topps på bratte fjell eller vandrer over de endeløse viddene lengst nord. Det er lett å skjønne hvorfor denne relativt sparsomt befolkede landsdelen har så mange kulturelle attraksjoner.