Vi ble med båten fra havna i Vardø ut til Hornøya en strålende, solrik og iskald junidag. Få minutter etter at vi rundet moloen i Vardø, ble vi møtt av innbyggerne på Hornøya. Havet var fullt av dykkende lomvier, og lundefuglene flakset frenetisk over bølgetoppene på sitt lite aerodynamiske vis. Etter bare ti minutter kunne vi legge til kai, og ble møtt med et leven uten like.
Slik kommer du deg ut hit
På de fleste fuglefjell får man ikke komme for nær. Fuglene på Hornøya er imidlertid vant til at forskere går rundt blant dem, og reagerer ikke så mye på mennesker. Det er lagt ut kokosmatter man kan følge. Dermed kommer man nærmere fuglene enn på noe annet fuglefjell i Norge. Vi var langt mer forbløffet enn motparten da vi fikk blikkontakt med lunde, skarv og krykkje.
Reinøya og Hornøya er i dag naturreservat, med strenge ferdselsregler på land og begrensinger på sjøen rundt. Les mer om dette i den grå boksen under.
Ofte stilte spørsmål
Hornøya ligger så nært byen Vardø at du ser den tydelig fra havna i byen. Vardø er Norges østligste by, og er en øy nær østspissen av Varangerhalvøya ved innseilingen til Varangerfjorden.
Visit Vardø er den lokale turistorganisasjonene. Nasjonale Turistvegers hjemmeside er også god.
Hornøya er som sagt vernet, og besøkstall skal ikke overstige tidligere års besøkstall. I noen områder, for eksempel i deler av Hornøya og Reinøya naturreservat i Finnmark, starter ferdselsforbudet på land allerede 1. mars. Les mer på Ferdselsforbud: Kart og tips for å ta hensyn i hekketiden – miljodirektoratet.no
Adgangsreglene for øya ble endret i begynnelsen av 2026-sesongen. Det er Statsforvalteren i Finnmark som regulerer dette; Tillatelser for transport og guiding i Hornøya og Reinøya naturreservat i 2026 | Statsforvalteren i Troms og Finnmark. Vardø havns liste over selskaper og guider som har fått tillatelse i 2026 finner du på Bird Watching at Hornøya. | Vardø Port. Vardø Kommune sier dette om ferdselssoner; Midlertidig forbud mot tiltak – VARDØ KOMMUNE. Her ser en at det er en åpning for å legge til kaien på Hornøya.
For øyeblikket selger ikke turistinformasjonen billetter direkte. Det er ikke lenger en regelmessig daglig fergeavgang til øya. Du må bestille turen på forhånd. Du må ha med deg en godkjent guide. Det tidligere drop-in-systemet – å kjøpe billett i skranken før avreise – er ikke lenger tilgjengelig. Hvis du vil vite mer om årsakene til disse endringene, finner du en detaljert forklaring på https://www.visitvardo.no/hornoya.
Fugleskjul lar deg se uten å bli sett
På øya ligger det også et fugleskjul. Herfra kan du se på fuglene uten at de ser deg, og du kan stå i le og varme deg litt når nordausten biter i fingertuppene. Dette inngår i satsingen på fuglekikking i Øst-Finnmark, og er tegnet av fuglekikker og arkitekt Tormod Amundsen.
Polarlomvien er fuglekikkernes godbit
Polarlomvien hekker i all hovedsak på fuglefjellene på Bjørnøya, på Svalbard og i andre høyarktiske strøk. I det egentlige Norge hekker den bare i Øst-Finnmark, med Hornøya som den største kolonien. Den minner om den vanlige lomvien, men er litt mindre og kjennes på den hvite stripa langs nebbet. På Hornøya inntar polarlomvien den bratteste bergveggen, og er dermed den fuglen med minst høydeskrekk. Fuglekikkere fra hele Europa kommer til Hornøya for å se de lettest tilgjengelige polarlomviene i verden.
Mange slags fugler bor på Hornøya
Lomvi, alke, lundefugl, krykkje, teist og skarv befolker de bratte skrentene. Lunden ligger øverst, den graver huler i gressbakken for eggene sine. Alke, lomvi og polarlomvi legger derimot eggene sine rett på berghyllene, og de kamuflasjefargede eggene er pæreformede for å rulle rundt i ring i stedet for å ramle over kanten om de skulle komme i bevegelse. Måsearten krykkje er de mest bråkete, mens skarvene står på klippene og brer ut vingene sine for å lufte dem. Man vandrer forbløffet rundt og får fantastiske nærbilder av fuglene.
Her slutter Norge
Hornøya er Norges østligste punkt, og befinner seg på samme lengdegrad som Sankt Petersburg, Istanbul og Alexandria. Sola når middagshøyden her over en time før i Oslo. Hornøya fyr ligger på de slake gressbakkene på østsida av øya et kvarters gange fra kaia. Herfra ser man over til Fiskarhalvøya i Russland i sørøst, og ellers når blikket ut til horisonten.






